Rinoplasti ameliyatı. Evet, bugünkü yazımızda sizlere rinoplasti hakkında yani burun estetiği ile ilgili önemli bilgiler sunacağız. Tabiki rinoplasti ameliyatı olmadan önce buna gerçekten ihtiyacınız olup olmadığından emin olmanız gerekiyor.

Eğer burnunuzdan memnun değilseniz ve her aynaya baktığınızda memnuniyetsizlik yaşıyorsanız o zaman rinoplastiye ihtiyacınız olabilir.

Bazen görüştüğünüz bir estetik cerrah sizi görür görmez bütün estetiğine ihtiyacınız olduğunu söylese de bunu yapan pek az doktor kaldı. Yani yeni trende göre bunu yapmak kaliteli bir estetik cerrah imajı çizmiyor, ayrıca ticari açıdan da iyi bir taktik olmadığı stratejistler tarafından belirtiliyor. Bu cümle sizi pek ilgilendirmiyor olabilir ancak bu siteyi sadece burun estetiği olmak isteyen kişiler ziyaret etmiyor. Estetik cerrahlar da sitemize de oldukça vakit geçiriyor. O nedenle estetik cerrahlar hakkında da bilgiler vermeye devam edeceğimizi bilmeniz de yarar var. Her neyse konuyu daha fazla dağıtmadan rinoplasti ameliyatı hakkında merak ettiğiniz her sorunun cevabını verelim. İsterseniz bu makaleyi okumadan evvel burun estetiği sonrası hakkındaki makalemizi de okuyabilirsiniz. Ya da burun ameliyatı fiyatları hakkında daha ayrıntılı bilgiler edinmek isterseniz burun estetiği fiyatları başlıklı yazımızı okumanız faydalı olacaktır. İşte rinoplasti ameliyatı hakkında merak edilen her şey:

Rinoplasti 

rinoplasti ameliyatı

Rinoplasti

Bu bölümde rinoplasti nedir ve rinoplasti ameliyatı hakkında merak edilen tüm bilgileri bulacaksınız. Ayırca rinoplasti ameliyatı .ile neler yapılabileceği ve riskleri hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Rinoplasti nedir?

Kısaca burun estetiği anlamına gelen rinoplasti burundaki kemiklerin kazıma, törpüleme ya da kırma gibi işlemlerle yeniden şekillendirilmesi olarak tanımlanabilir. Bu operasyon ile yani rinoplasti ameliyatı ile burundaki kemik çıkıntıları düzeltilebilir, boşluklar doldurulabilir ya da asimetriler düzeltilebilir.

Rinoplasti ameliyatı

Rinoplasti ameliyatı ile burunda ne gibi değişikliklerin yapılabileceği aşağıda listelenmiştir (1):

 • Burun yüz uyumunu iyileştirebilir. 
 • Burundaki yapısal bozukluklar örneğin solunum problemi ortadan kaldırılabilir.
 • Yüz ile daha dengeli bir  burun boyutu oluşturabilir.
 • Kemerler düzeltilebilir.
 • Burun genişliği ya da burun deliklerinin boyutu ve konumu değiştirebilir.
 • Yandan burun profili değiştirilebilir.
 • Geniş burun ucu inceltilebilir, kalkık burun daha düşük açıya getirilebilir.
 • Büyük, geniş, ya da kalkık burun delikleri
 • Burun asimetri

Yukarıda da ifade edildiği gibi rinoplasti burun estetiği demektir ancak bize göre burun ve estetik gibi iki kavramın rinoplastiyi tanımlamak için yeterli olmadığı kanaatindeyim. Rinoplastiye sadece cerrahlar tarafından yapılan bir tıbbi bir operasyon değildir. Demek istediğimiz rinoplastiye için tip okumak gereklidir ancak yeterli değildir. Estetik cerrahların sanatsal bir perspektife sahip olmaları da bu işteki başarılarını olumlu yönde etkileyebilir. İşte bu nedenle bazı cerrahlar heykeltıraş eğitimleri alabiliyorlar.

Rinoplastiyi Op.Dr. Fatih Dağdelen anlatıyor:

Rinoplasti ameliyatı öncesi dikkat edilmesi gerekenler

rinoplasti nedir

Rinoplasti ameliyatı

Şimdi sizlere rinoplastiye karar vermeden önce bazı önemli bilgiler vermek isteriz. Bunlar aşağıda listelenmistir.
Burun estetiği olmanıza gerçekten gerek var mı? Acaba bunu bir takıntı haline mi getirdiniz? Yani bazen bütün estetiği olan ya da olmak isteyenleri gözlemlediğimizde ameliyatın boşuna yapılabilecek olması söz konusu olabiliyor. Nasıl mı dediğinizi duyar gibiyiz. İşte bu noktada bir deneme yapabilirsiniz. Şöyle ki en yakın arkadaşlarınıza “Burnuma estetik yaptırsam nasıl olur?” gibi bir soru sorarak başkalarının burnunuz hakkında ne düşündüğünü öğrenebilirsiniz. Bazen size göre çok kötü olan bir görünüm başkaları tarafından fark edilemeyecek kadar önemsiz olabilir ya da aslında çok dikkat çekici olumsuz bir yanı olmayabilir. Yani siz ufak bir olumsuz durumu maalesef abartıyor olabilirsiniz. İşte bunu anlamanın en iyi yolu birilerinin fikirlerini öğrenmektir. Bu ayrıca bir çok estetik cerraha muayene aralık da tespit edilebilir. Gerçi bütün estetik cerrahlar ın kendi fikirlerini söylemeleri pek rastlanan bir durum değildir. Yani bazı estetik cerrahlar sizin ameliyatı olmanız için gerçeği söylemeyebilir. Amaç tamamen duygusal olabilir. Ancak bunu hepsi için söylemek doğru olmaz. İşini gerçekten büyük bir sorumluluk ile yapan cerrahlar da yok değildir. Onlar size gerçekten rinoplastiye ihtiyacınız olup olmadığı hakkında daha gerçekçi davranabilirler. Bunu bir örnekle açıklayabiliriz. burnunuz aslında yüzünüze orantılıdır ancak siz çok büyük olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Onun için sormak, başkalarına danışmak bizce faydalıdır. Ancak kime danışacağınız bu bağlamda çok önemli. Sizi kıskanan birine kesinlikle danışmayınız. Sizi yanlış yönlendirmek isteyebilir. Özetle çekemeyenlerden uzak duralım. Gerçi onları belirlemek zor olabilir. Artık yeteneğinizi konuşturmaya bakın. Neyse diğer önemli noktalara geçelim.

Yine burun estetiği ya da rinoplasti olmadan önce kulak bütün boğaz doktoruna muayene olmak da ameliyattan sonra herhangi olumsuz bir durumla karşılaşılmaması açısından çok önemlidir. Eğer nefes alma problemi ya da burun içinde yapısal bir sorun varsa bu durumun belirlenmesi ameliyat sonrası nefes alma sorunlarının oluşmaması için hayatı denilebilir.

Rinoplastiyi hangi estetik cerrahı yapsın?

Diyelim ki burun estetiği maya karar verdiniz. O zaman başka bir sorun ile karşı karşıya kalacaksınız. Acaba hangi estetik cerrahına ameliyatı olmalısınız? Bu burun estetiği sonrası memnun kalmanız açısından en önemli aşamadır. Neden mi? Estetik cerrahın deneyimi, becerisi, estetik açısından bakış açısı ve sanatsal anlayışı bu ameliyatın başarısını büyük ölçüde etkileyecektir. O halde şimdi burun estetiği operasyonunu uygulayacak estetik cerrahı seçerken hangi kriterlere göre seçebiliriz?
Öncelikle muayene ücreti alıyor mu almıyor mu? Eğer muayene işleminden ücret almayan doktorları seçerseniz. daha çok cerrah ile görüşme imkanınız olur. Böylece birçok görüş elde edebilir. Belki de doğru bir karar verebilirsiniz.

rinoplasti ameliyatı

Rinoplasti nedir?

Dikkat edilmesi gereken başka bir durum ise estetik cerrahın daha önce yaptığı ameliyatlara ait öncesi ve sonrası fotoğraflarına bakmaktır. Buradan doktorun becerisi hakkında bir fikir elde edebilirsiniz. Ancak yine de bu estetik cerrahı seçmek için yeterli olmayabilir. Eğer cerrah öncesi -sonrası fotoğrafları göstermiyorsa ya da gösteriyor ancak az ise bir düşünmek ya da durmak gerekir.

Yine estetik cerrahı seçerken e-maillere cevap verilip verilmemesi de doktorun sizinle ameliyat sonrası ilgilenip ilgilenmeyeceğini yordayabilir. Yani bir estetik cerrah çok yoğun olsa da e-maillere kendisi cevap veriyorsa işini önemsediğini düşünebiliriz.
Birçok estetik cerrah sizi muayene ettikten sonra çeşitli bilgisayar programları kullanarak örneğin photoshop gibi bir program ile rinoplastiden sonra burnunuzun nasıl görüneceğini size gösterebilir. Yalnız doktor size bu program ile gösterdiği resmin aynısı olacak derse doğruyu söylemiyor olabilir. Her zaman aşırı abartılı sözlerde şüpheli davranmakta yarar vardır.
Şu ana kadar aslında estetik cerrahın becerisinden pek bahsetmedik. Bunun anlaşılması için de pek çok yol var. En önemlisi hangi üniversiteden mezun oldu, hangi kursları aldı, hangi sempozyumlara katıldı,daha önce nerede çalıştı gibi bilgileri öğrenmektir. Bunun için muayene olmaya gidebilirsiniz, internet sitesine de bakabilirsiniz. Becerisi hakkında internet sitelerindeki yorumları okuyabilirsiniz. Google arama motoruna “doktor adı soyadı yorumlar” yazabilirsiniz. Örneğin araştırmak istediğiniz estetik cerrah Barış Çakır olsun. O zaman arama motoruna “Barış Çakır yorumlar” yazmanız yeterli olacaktır. Neden bu kadar ayrıntılı yazdınız diye soranlar vardır aranızda. Neden mi? Tabi mi araştırma yapmayı bilmeyenler de olabilir gerçeğinden yola çıktık. Bilenler sıkılmadı umarım. Yine konuya dönecek olursak en iyisi o doktora ameliyat olanların yorumunu öğrenmektir. Ayrıca Suna dikkat etmek gerekir. Bu kişiler gerçekten doğru söylüyorlar mı?

Rinoplasti nasıl yapılır?

Evet şimdi gelelim rinoplasti ameliyatı yani burun estetiği ameliyatı nasıl oluyor? Bir kaç rinoplasti ameliyatı tekniği var. Açık ameliyat ve kapalı ameliyat olmak üzere. Genel anestezi sıklıkla tercih edilir. Yapılan işleme ve doktora göre bir, iki ya da 3 saat sürebilir. Hangi tür ameliyatın sizin için uygun olduğuna sizi ameliyat eden doktor karar verecektir.  İşte bununla ilgili yurt dışında yapılan bilimsel araştırma bulgularına dayanarak önemli bilgiler verelim.

Neden revizyon ameliyatı

Bazen rinoplasti ameliyatı olmak isteyenler burunlarını beğenmedikleri için revizyon denilen ikincil bir ameliyat isteyebilirler. Bu estetik cerrahın ilk ameliyat öncesinde ne istediğini tam olarak anlamamasından ya da her şeyin yolunda gitmemesinden kaynaklanabilir. Yapılan bir araştırmada (2) bu tür revizyon ameliyatları öncesinde; hasta ile iyi iletişim kurulması, hastanın beklentilerinin iyi anlaşılması ve operasyon sonucu hakkında hasta ile ayrıntılı konuşulması gerektiği vurgulanmıştır. Bu araştırmaya rinoplasti ameliyatı olmak isteyenlere düşen ise ameliyattan önce ne istediğini doktora çok iyi bir şekilde anlatmak olacaktır.

Bu makaledeki rinoplasti rehberimiz ile rinoplasti nedir ve rinoplasti ameliyatı hakkında merak edilen her sorunun cevabını vermeye çalıştık. Eğer siz de rinoplasti ameliyatı olmak istiyorsanız kendinizi deneyimle ellere, güvenilir cerrahlara teslim ettiğinizden emin olmalısınız. Umarım artık rinoplasti nedir diye kendi kendinize sormanıza gerek kalmamıştır ve sizin için yararlı bir makale olmuştur.

 1. Yunus says:

  Merhaba hocam ben 17 yaşındayım, rinoplastiye uygun muyum yani çoğu kişi diyor ki şu anda yaşın uygun degil bu burun ile daha 2 3 yıl idare et diyorlar. Benim burun patlıcan gibi yüzüm yakışıklı aslinda ama top carpinca böyle oldu daha ne kadar beklemek gerekiyor rinoplasti ameliyatı için cevaplarsaniz çok memnun olurum.

  • admin says:

   Merhaba Yunus, bunun için bir estetik cerrahına muayene olmalısın. Zaten çoğu doktor muayene ücreti almıyor. Muayene olduğunda onlar zaten sana söyler.

 2. Mehmet ali says:

  Benim burnum yüksek ve geniş kemiğe sahip azda olsa düşük görüyorum birinci beni ilgilendiren sağlıklı ve guvenilir acı olmaması bir de ücreti uygunluğu olması ssk güvencesi biriyim beni sigorta yusek pirim olduğu ve yararlama şansım varmı ve doktor Ferruh Bingül beyin yorumunu dinleyip rahat ve guvenli olma cesareti görüp size msj yazma caretinde bulundum ve birde hastane adresinizi Gmail gidermesi ni rca ediyorum teşekkürler tüm çalışma arkadaşları başarılar diliyorum kolay gelsin

  • admin says:

   Sevgili Mehmet Ali, rinoplasti nedir ve rinoplasti ameliyatı hakkındaki bu yazımızda belirttiğimiz gibi SSK estetik burun ameliyatını karşılamıyor, nedeni de estetik olmasıdır. Ayrıca hangi doktora ameliyat olmak istiyorsanız öncelikle araştırma yapmalı ve randevu alarak doktor ile yüz yüze görüşmelisiniz.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu etiketleri kullanabilirsiniz. HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>