Liposuction-Liposakşın-Yağ aldırma. Göbeğinizdeki yağlar ya da kalçanızdaki yağlar çok mu sorun olmaya başladı? Bölgesel yağlardan çok mu çektiniz? İşte size yağ aldırma için sıklıkla kullanılan liposakşın daha doğru bir ifadeyle liposuction rehberi ile kısa sürede bu konuda merak ettiğiniz bütün soruların cevaplarını öğrenebileceksiniz. Bazen hangi kilo verme yöntemini uygularsanız uygulayın inatçı yağ hücrelerinden kurtulmanız mümkün olmayabilir. Bu da sizin zayıflama ve kaliteli beslenme sürecinde motivasyonunuzu azaltarak diyetten ve egzersizden vazgeçmenize bile neden olabilir. Ne yaptıysanız o fazlalıklardan kurtulamadınız mı? Üzülmenize gerek yok. İşte sizin için büyük bir titizlikle hazırladığımız liposakşın rehberinde kısa sürede yağlarınızdan kurtulmanızı sağlayan yağ aldırma yöntemlerinden liposuction nedir ve liposakşın sonrasında neler yapmanız gerektiğini bileceksiniz.

Liposakşın nedir?

liposuction nedir

Liposakşın nedir?

Liposuction Türkçe’de okunduğu ifadesiyle Liposakşın olarak da adlandırılan lipopilasti, bir kozmetik cerrahi türüdür ve karın, uyluk, kalça, boyun, çene, kollar gibi vücudun çeşitli bölgelerinden, ​​cilt altına yerleştirilen bir kanül yardımı ile yağların çıkarılması işlemidir. Bunun için güçlü ve yüksek basınçlı vakum özelliğine sahip kanüller kullanılır.

Liposakşın kilo vermek için yapılmaz

Liposakşın bir kilo verme yöntemi olarak görülemez zira vücudun belirli bölgelerindeki yağların ya da fazlalıkların alınarak o bölgenin daha uygun durmasını sağlayan bir işlemdir. Yani ideal kilonuzdan 10 ya da 15 kilo fazla değerde iseniz liposakşın ile bu fazla kilolardan kurtulmanız mümkün değildir. Liposakşın geçiren hastalar genellikle istikrarlı bir vücut ağırlığına sahip olurlar çünkü yukarıda da ifade edildiği gibi vücudun belli bölgelerindeki istenmeyen yağları yok etmek amacını taşır. Yani liposakşın obezite için bir tedavi edici bir işlem değildir. Liposakşın ile ilgili olarak bilinmesi gereken önemli bir bilgi ise onun selülitleri, gamzeleri veya çatlakları ortadan kaldırmadığı gerçeğidir. Amaç tamamen estetiktir  ve vücudun hatlarını geliştirmektir. Özetle liposakşın ile bölgesel yağlardan kurtulmanız mümkündür ancak kaliteli beslenme kurallarına uyulmadığı taktirde kalan yağ hücrelerinin büyümesi söz konusudur. Bu da yeniden verdiğinizden daha fazla kilo almanıza neden olabilir.

Liposakşının riskleri

liposakşın nedir

Liposuction nedir?

Liposakşın  yağ hücrelerini vücuttan kalıcı olarak kaldırsa da ameliyattan sonra sağlıklı bir yaşam tarzı ve kaliteli beslenme şekli uygulanmaz ise yani beslenmeye dikkat edilmez ise liposakşın yapılan bölgede kalan yağ hücrelerinin yeniden büyüme riski vardır. Bu nedenle “Ben ne de olsa liposakşın yaptırdım, fazla yağlarımdan kurtuldum ve istediğim gibi yerim, içerim.” diye düşünürseniz tehlike çanları çalar maalesef ve tekrar liposakşın yaptırmadan önceki halinize dönebilirsiniz. 

Liposakşın sırasında  yağların güvenle alınabileceği bir sınır vardır. Liposakşının enfeksiyon, yağların alındığı yer ve civarında uyuşma ve  yara izi gibi olası riskleri söz konusudur. Çok fazla yağ çıkartılırsa deride yumru gibi top şeklinde görüntüler  veya çöküntüler olabilir.

Liposakşının uygulandığı durumlar

 • Bölgesel olarak sizi rahatsız eden fazla yağlardan kurtulmanız için liposakşın yaptırabilirsiniz.
 • Erkeklerde meme büyümesi tedavisinde yani jinekomasti sorunu yaşayanlar için  uygulanabilir.
 • İyi huylu tümör hücrelerinin alınmasında ve yok edilmesinde kullanılabilir.
 • Yağ metabolizması bozuklukları sonucu oluşan fazla yağların alınmasında liposakşından yararlanılabilir.

Liposakşın neden yapılır?

 • Görünümü güzelleştirmek ve daha formda gözükmek amacıyla yapılabilir. İyi bir egzersiz ve diyet programı ile birlikte çok başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.
 • Ne kadar kilo alırsanız o kadar fazla yağ hücresine sahip olursunuz bu da daha fazla hacim demektir. İşte liposakşın ile birlikte bu yağ hücrelerinin belirli bölgelerdeki sayısı azaltılır. Normalde egzersiz ile yağ hücrelerinin sayısını azaltmak çok zordur.
 • Liposakşın vücudun belirli kısmi bölgelerinde yani dar alanlarda uygulanabilir. Kişi selülitlerden ve diğer cilt bozukluklarından kurtulmak istiyorsa bunun için uygun ve etkili bir yöntem değildir.
 • Liposakşın yapılmadan önce estetik cerrahın hastanın amaçlarını, hedeflerini, operasyon sonrası neler beklediğini çok iyi anlaması gerekir. Yoksa hasta bu operasyondan aradığını bulamayabilir.

Liposakşın tedavisi için uygun olan vücut bölgeleri

Liposakşın tedavisi için uygulanabilecek vücut bölgeleri şöyledir:

 • Karın
 • Sırt
 • Kalça
 • Göğüs
 • İç dizler
 • Kalça Kanatların
 • Uyluk – dış uyluk  ve iç uyluk
 • Üst kollar
 • Gıdı bölgeleri

Liposakşın öncesinde nelere dikkat etmek gerekir?

 • Liposakşın operasyonundan önce en az iki hafta boyunca aspirin ve iltihapları azaltmak için kullanılan anti-enflamatuar ilaçları kullanmamak gerekir. Ancak doktorunuz size ne yapmamanız gerektiğini söyleyecektir.
 • Kadınlar için doğum kontrol hapı eğer doktorunuz kullanmayın derse kullanmamanız gerekecektir. Bu noktada hangi doğum hapını kullandığınızı mutlaka doktorunuza söyleyiniz. 
 • Eğer liposakşın operasyonu geçirecek kişide kansızlık yani anemisi hastalığı varsa ameliyattan bir süre öncesinde demir takviyeleri kullanmanız doktorunuz tarafından istenebilir. Eğer böyle bir sorununuz varsa doktorunuzla paylaşmayı unutmayınız. 

Liposakşın nasıl yapılır?

Bu ameliyat genellikle genel anestezi ile bir hastane ortamında yapılmalıdır. Muayenehanelerde yaptırmak tehlike durumlara neden olabilecektir. Bu nedenle operasyonun nerede olacağını mutlaka doktorunuza sorunuz. Yapılacak uygulamaya göre ve estetik cerrahın başarısına göre ameliyat 1 -4 saat kadar sürebilir. Eğer bu operasyon çok küçük bölgeler için yapılacaksa genel anestezi yerine lokal anestezi ile uygulanabilir. Bu gibi durumlarda yani lokal anestezi ile yapıldığında cilt altında hafif bir törpüleme hissi duyabilirsiniz. Bu durumda doktorunuz ağrı kesici ile duruma müdahale edebilir.

Op.Dr.Ferruh Bingül liposakşını anlatıyor

Liposakşın teknikleri

Bir çok liposakşın teknikleri vardır. Bunlar:

 • Şişen liposakşın: Deri altına tuzlu bir çözelti  yani epinefrin eklendiği bir tekniktir. Bu kanamayı ve morarmayı azaltır. Mikro kanüller kullanılır.
 • Islak liposakşın: Yağ miktarından daha az miktarda sıvı enjektesi yapılır. Bu kanama ve morarmayı en aza indirir. Ayrıca bu teknikle yağ hücreleri gevşetilmiş olacaktır.
 • Süper ıslak liposakşın: Bu teknikte şişen yağ hücrelerinden daha az miktarda sıvı kullanılır ve ayrı bir anestezi gerektirebilir.
 • Kuru liposakşın: Sıvı enjektesi yapılmaz ve nadiren kullanılır. Yüksek oranda kanama ve morarmaya neden olabilir.
 • Ultrasonik liposakşın: Ultrason ile enerji verilmesi ile yapılır ve özelikle erkeklerde büyüyen memelerin tedavisinde kullanılabilir.
 • Güçlendirilmiş liposakşın: İleri ve geri harekete izin veren mekanize bir sistem ile özel bir kanül kullanılarak yapılan bir tekniktir.

Liposakşın sonrası

 Liposakşın sonrasında sizleri hangi durumların beklediği aşağıda özetlenmiştir:

 • Genel anestezi ile ameliyat olanlar genellikle bir gün hastanede kalırlar ancak doktor sizin durumunuza göre aynı günde taburcu edebilir. Lokal anestezi ile olanlar ise aynı gün evlerine doktorları tarafından gönderilebilirler.
 • Bir bandaj ya da korse kullanmanız doktorunuz tarafından önerilebilir. Bu iltihabı ve morarmayı azaltmak için kullanılır ve kullanırken temiz tutulmalıdır.
 • Ağrılarınızı dindirmek için doktorunuz sizden ağrı kesici kullanmanızı isteyebilir.
 • Ameliyat sırasında düşen bağışıklığın güçlenmesi ya da herhangi bir bakteriyel durumu önlemek için doktorunuz ameliyat sonrasında hemen antibiyotik kullanımına başlamanızı önerebilir.
 • Ayrıca dikişlerin alınacağı günü doktorunuz size söyleyecektir.
 • Bir ya da bir buçuk ay arasından iyileşmeniz gerekir. Eğer iyileşme olmadıysa bir sorun var demektir ve doktorunuza danışmanız gerekir. Bu süreçte uyuşma ve morarmalar devam edebilir. Zaten doktorunuz sizi belirli aralıklarla kontrol için çağıracaktır.

Bu makalede yağ aldırma yöntemleri arasından en etkili olanlardan biri olan liposakşın hakkında merak ettiğiniz liposuction nedir, liposakşın nedir, liposakşın nasıl yapılır ve liposakşın sonrası neler yapmak gerekir gibi bütün soruların cevaplarını öğrenmiş oldunuz. Bundan sonra liposakşın nedir diye sormanıza gerek kalmayabilir ve uygulamaya geçebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 1. muratcan says:

  merhaba hocam benim göbeğim çok büyük ve hiç güzel durmuyor doğal olarak. Acaba liposakşın ile göbeğimdeki yağlardan kurtulmam mümkün müdür? Bir de liposakşın ile yağ aldırma ameliyatı ne kadar sürer? Genel anestezi ile mi yapılıyor? Saygılarımla

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu etiketleri kullanabilirsiniz. HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>