Dudak dolgunlaştırma yöntemleri ile dolgun ve daha çekici dolgun dudaklara sahip olabilirsiniz. Dudak dolgunlaştırma kozmetik bir işlemdir. Bir çok yöntem ile dudak dolgunlaştırmak mümkün olsa da önemli olan sağlıklı bir şekilde buna ulaşmaktır. Enjeksiyonel dermal dolgu ile dudak büyütme en sık kullanılan yöntemdir. Bu çerçevede dudaklara enjekte edilen dolgunun kalitesi ve markası çok önemlidir. Piyasada bunu hastane ortamı olmadan güzellik salonlarında bile yapanlar olduğu söyleniyor. Ancak sağlık çok önemlidir ve ihmale gelmez. Uzman olmayan kişiler tarafından hijyenik olmayan riskli ortamlarda yapılan dudak dolgunlaştırma ile kaş yapayım derken göz çıkarabilirsiniz. Kalıcı bozukluklar olmadan sağlıklı ve estetik bir görünüm için dudak dolgulaştırma işlemini mutlaka uzman kişilere yaptırmalısınız. İşte evde ya da bir estetik cerrah yardımıyla dudak dolgunlaştırma yöntemleri rehberi.

Dudak dolgunlaştırma yöntemleri

dudak dolgunlaştırma yöntemleri

Dudak dolgunlaştırma

Estetik cerrahide oldukça faydalı yöntemler gelişmekle birlikte bir de bunun ticari boyutu var. İşin içinde ticaret varsa maalesef bunda hile ve kalite sorunları yaşanabiliyor. Yani piyasada gittikçe yaygınlaşan Çin malı dolgular tehlike saçmaya devam ediyor. Bu nedenle dudak gibi çok önemli bir bölgeye dolgu işlemi yaptıracaksanız doktorunuzu çok iyi araştırmalısınız. Ayrıca doktorunuzdan hangi dolgu maddesini kullanacağını sormanız ve o ürünü mutlaka incelemelisiniz. Bu dolgunun yan etkileri olup olmayacağını doktorunuzla konuşmanın yanı sıra başka uzmanlara da danışabilirsiniz.

Dudak dolgunlaştırma nasıl yapılır?

Hyaluronik asit ile dudak dolgunlaştırma

Dudaklara enjekte edilebilir dermal dolguların birçok türü vardır. Ancak en yaygın dolgu bugün hyaluronik asit benzeri maddeler içeren ürünlerdir. Hyaluronik asit vücutta bulunan doğal bir maddedir. Bu, dudaklardaki hacim artışını sağlayan ve dudakları belirginleştirmek için kullanılan vücudun kendi yapısında da bulunan vücut ile uyumlu bir maddedir. İyi bir marka tercih edildiğinde enfeksiyon ve olumsuz durumlara neden olma ihtimali daha azdır. Ancak bu noktada doktorunuzun görüşleri çok daha önemlidir. Hyaluronik asit markasına göre yarılanma ömürleri birbirinden farklıdır. Bazıları 1 yıllık bir kalıcılığa sahip iken bazıları daha az kalıcı ya da daha uzun süreli bir kalıcılığa sahiptir. Bu noktada kalıcılık sadece markaya bağlı değildir. Aynı markanın farklı bölgelere enjekte edilmesi bile kalıcılığı etkileyen faktörlerden biridir. Örneğin çok hareketli bir bölgeye enjekte edilen dolgu maddeleri, hareketsiz bölgelere göre daha az kalıcı olabilir. Yani hareketli bölgedeki dolgunun yarılanma süresi daha az olur. Doktorunuz zaten size bu konuda bilgi verecektir.

Hyaluronik asitin bir başka özelliği ise eklendiği bölgede su tutma özelliğine sahip olmasıdır. Bu nedenle su içtikçe dudaklarınız daha dolgun görünebilir. Çok az kalsa bile bu su tutma özelliği sayesinde dudaklarını dolgun görünme olasılığı vardır.

Yağ enjeksiyonu ile dudak dolgunlaştırma

Kendi vücudunuzdan bir takım özel yöntemlerle alınan yağların dudak bölgesine enjekte edilmesi ile de dudaklarınız dolgunlaştırılabilir. Ancak dudaklara enjekte edilen bu yağlar ilk uygulamadan sonra erimeye ya da vücut tarafından emilmeye başlayacaktır. Bu emilim eğer tecrübeli bir estetik cerrah tarafından yapılmayan bir operasyon ile gerçekleştiyse olumsuz görüntülere neden olabilir. Örneğin dudağın yarısındaki yağlar erirken, diğer yarısındaki yağların hala dolgun görünmesi asitmetriye neden olabilir. Yüzümüzde bulunan her bölge dikkat çekici olduğuna göre bu durum sizi oldukça rahatsız edebilir. Bu nedenle dudaklarınızı yağ enjeksiyonu ile dolgunlaştırmak istiyorsanız doktorunuzu çok iyi araştırmanız gerektiğini, doktorunuz hakkında internette yazılan yorumları okumanız gerektiğini ve bu konuda operasyon geçirenlerin önceki ve sonraki resimlerine bakmanız gerektiğini unutmayın.

Hyaluronik asit mi yağ enjeksiyonu mu?

Eğer kaliteli bir markanın hyaluronik asiti tecrübeli bir doktor tarafından dudaklarınıza enjekte edilirse daha avantajlı olabilir. Hyaluronik asitte erime daha simetrik olabilir. Yağ enjeksiyonu ile bir kaç uygulama gerekebilir. Olumsuz ve itici bir görüntüye sahip olmayı kimse istemez. Hangisinin sizin için en uygun olduğuna doktorunuzla birlikte karar vermeniz gerekir. Ancak dudak bölgesine hacim kazandırmak için genel görüş ya da tercih hyaluronik asittir.

Evde dudak dolgunlaştırma yöntemleri

Alacağınız bir ürünle ya da evde de yapabileceğiniz tekniklerle dudaklarınıza gözle görülür bir hacim kazandırabilirsiniz ancak bu yöntemleri uygulamadan önce çok iyi araştırmalı ve herhangi bir yan etkisi olup olmadığını öğrenmelisiniz. Bu bölümde Melek Baykal’ın programında dudak dolgunlaştırıcı rujun nasıl yapıldığı,  makyajla dudak dolgunlaştırma ve dudak dolgunlaştırma ürünleri hakkındaki videolarımızı seyredebilirsiniz. Bu yöntemler estetik operasyonlara göre zahmetli ve kalıcılığı pek fazla olmayan yöntemler olsa da bazıları estetik operasyonlardan korkabilir ya da yaptıracak maddi durumu olmayabilir.

Makyajla dudak dolgunlaştırma

Bu yöntem aslında en zararsız yöntemlerden biridir denilebilir. Çoğu kadın makyaj yapar zaten. Makyajsız kadın bakımsız kadındır gibi bir algı olsa da makyaj yapmadığı halde bakımlı olan kadınlar da vardır. Madem genellikle makyaj yapıyorsunuz o zaman dudaklarınıza makyaj yaparken bu videodaki aşamaları uygulayarak dudaklarınıza hacim kazandırabilir ya da öyle bir algı yaratabilirsiniz.

Dudak dolunlaştırmak için ruj yapımı

Melek Baykal’ın programı olması sebebiyle bu videoyu paylaşmayı uygun gördük. Çünkü Melek Baykal’ın kaliteye önem verdiğini düşünüyoruz. İçerisinde kimyasal bir madde olmayan ruj kullanmak sağlık açısından çok önemlidir. İşte bu videoyu seyrederek kimyasal içermeyen, doğal ruj nasıl yapılır sorusunun cevabını öğreneceksiniz. Evde dudak dolgunlaştırmak için ruj yapımını izleyeceksiniz.

Lip Plumper ile dudak dolgunlaştırma

Bu yöntemin ne kadar güvenilir olduğu hakkında hiç bir bilgimiz yok. Bu tür uygulamaları estetik cerrahınıza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Zaten çok zahmetli bir uygulama ve gözle görülür bir değişiklik yaratacak etkiye sahip olma ihtimali az gibi görünüyor. Ancak kullananların yorumlarını okuyabilir ya da onlara danışabilirsiniz.

Bu yazıda estetik operasyonlar ile ya da enjeksiyon yöntemi ile dudak dolgunlaştırma yöntemleri ve evde dudak dolgunlaştırma yöntemleri üzerinde durduk. Dudak dolgunlaştırma rehberimizdeki önemli bilgilerden yararlanarak dudaklarınıza hacim ve çekicilik kazandırabilirsiniz. İşte dudak dolgunlaştırma rehberindeki dudak dolgunlaştırma yöntemleri ile dudaklarınız daha belirgin bir görünüme sahip olabilir.

Sağlıklı günler.

 1. sertap says:

  Merhabalar ben dudak dolgunlaştırma ile ilgili olarak ceviz yağının ve omega 3 içeren besinleri tüketmenin dudakları daha dolgun gösterdiğini okumuştum sizce bu doğru mudur?

  • admin says:

   Bununla ilgili yapılmış bilimsel bir çalışmaya rastlamadık, olduğunu da hiç duymadık ya da okumadık. Dudakların nasıl dolgunlaştırılabileceğine dair zaten bu yazının içinde var. Onlardan biri sizin tercihiniz olabilir.

 2. Deniz says:

  Merheba Dudak çerçevesi (kontur yükleme) için 1 cc juvaderm dolgu gidermi. benim doktorum 1 küçük boy juvaderm dolgu kullandığıni soyluyor lakin inandirici gelmiyor

  • admin says:

   Sevgili Deniz, bu konuda doktorunuza inanmıyorsanız başka estetik cerrahlara da danışabilir ve onlarının dudak dolgunlaştırma için ne kadar kullanacağını öğrenebilirsiniz ancak dudak bölgesi çok hassas olması sebebiyle çok yüklemeyi kaldırmaz çok fazla şişik durabilir eğer dudak dolgunlaştırmak istiyorsanız bir kaç estetik cerraha muayene olmanız ve size en mantıklı gelenini tercih etmeniz gerekir.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu etiketleri kullanabilirsiniz. HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>