Bazen çekilmez bir problem haline gelebilen burun tıkanıklığı hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını öğrenebileceğiniz bu makalede burun tıkanıklığı tedavisi ve burun tıkanıklığına ne iyi gelir konuları üzerine odaklanarak yine bilimsel makalelerden derlediğimiz bilgileri sizlerle paylaşmak istedik.

Nefes almakta zorlanıyor musunuz? Ağızdan nefes almak zorunda mı kalıyorsunuz? Geceleri horlama krizlerine mi giriyorsunuz? Yoksa gece burun tıkanıklığı yaşadığınız için gece korkulu rüyalar mı görüyorsunuz yoksa solunum durması sorunu mu yaşıyorsunuz? Yoksa burun tıkanıklığı iyice çekilmez bir sorun haline mi geldi? Üzülüp endişe etmekte haklısınız çünkü gerçekten sinir bozucu bir sorun bu. İşte bu yazıda bütün bu soruların çözümü için mantıklı ve bilimsel cevaplar bulabileceksiniz. İşte en iyi burun tıkanıklığı rehberi aşağıya sizin için hazırlandı.

Burun tıkanıklığı

burun tıkanıklığı tedavisi

Burun tıkanıklığı

İngilizce “nasal congestion” ya da “stuffy nose” olan burun tıkanıklığı çoğunlukla başka bir hastalığa işaret etmektedir ya da başka bir hastalığı belirtisidir. Bunlar soğuk algınlığı, grip ve sinüzit olarak sıralanabilir. Örneğin grip ya da sinüzit olduğunuzda burun tıkanıklığı problemi yaşayabilirsiniz. Başka bir tanımla da burun tıkanıklığı bir sinüs enfeksiyonudur denilebilir. Peki ama burun tıkanıklığı nedenleri nelerdir ya da neden olur? Gelin ona bir göz atalım.

Burun tıkanıklığı nedenleri

Burun tıkanıklığının nedenleri bildiğinizde onu ortadan kaldırmak için gerekli önlemleri önceden alabilirsiniz. Belki de bu problemi yaşamazsınız. Gerçi bu duruma neden olan faktörler genellikle bir hastalık olduğu için bunlara karşı bağışıklığınızı güçlendirmeniz gerekiyor ki bu da o kadar kolay değildir. Burun tıkanıklığının nedenleri;

 • Akut ve kronik sinüzit
 • Alerji
 • Soğuk algınlığı
 • Aşırı burun spreyi kullanımı
 • İlaç kullanımı
 • Septum deviasyonu
 • Uyuşturucu bağımlısı olma durumu
 • Nemli olmayan yani kuru hava
 • Burunda yabancı cisimler
 • Hormonal dalgalanmalar
 • Grip
 • Bazı yüksek tansiyon ilaçları
 • Mesleki astım
 • Gebelik
 • Solunum sinsityal virüsü (RSV),
 • Stres
 • Bazı tiroid hastalıkları
 • Sigara dumanı

olarak sıralanabilir (1). Görüldüğü gibi yani yukarıda da ifade edildiği gibi burun tıkanıklığı genel olarak bir hastalık ile birlikte ortaya çıkan bir durumdur.  Bu nedenle bu hastalıklara yakalanmamak için gerekli önlemleri almanız gerekiyor. Ancak septum deviasyonu gibi bir problem yaşıyorsanız hemen bir KBB uzmanı ile görüşmeniz gerekebilir. Ya da estetik operasyonlardan tecrübeli bir doktorun yapacağı burun estetiği ile bu sorundan kurtulmak mümkün olabilir ancak doğru doktoru bulduğunuzdan emin olmanız gerektiğini unutmamak gerekiyor.

Burun tıkanıklığına ne iyi gelir?

Burun tıkanırsa hemen doktora gidemeyebilirsiniz ancak doktor kontrolü her zaman çok önemlidir. En azından doktora gidene kadar bazı önlemler ya da rahatlatıcı durumlardan yararlanılabilir. Ancak mutlaka burun tıkanıklığının önem verilmese de çok ciddi bir hastalık ile ilişkili olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak doktora gitmeniz gerekir.

Evde burun tıkanıklığı

Burun tıkanıklığının başka bir hastalığın belirtisi olduğu gerçeğini unutmadan doktora gitmek gerekiyor. Ancak doktor tedavisine ek olarak ya da hala doktora gitmediyseniz evde şunları yapabilirsiniz. Yukarıda bahsedilen burun tıkanıklığı nedenleri incelendiğinde içinde bir de kuru hava yazdığını görebilirsiniz. Yani kuru hava da burun tıkanıklığına neden olan faktörlerden ya da durumlardan biridir. İnsanların çoğu ise kuru havanın daha olumlu etkileri olduğunu düşünür. Bu maalesef yanlıştır. Yani burun tıkanması ile karşı karşıya kaldıysanız yaşadığınız ortamı daha nemli hale getirebilirseniz daha rahatlayabilirsiniz. Yapabileceklerinizi şöyle sıralayabiliriz.

 1. Kış günlerinde peteklerin üzerine ıslak havlu koyabilirsiniz. Bu kuru havanın nemli hale gelmesini sağlayabilir.
 2. Çaycı yani çay yapma makinelerini oturma odanıza getirerek çay yaparken yaşadığınız yeri çayın buharı ile daha nemli hale getirebilirsiniz.
 3. Yüzünüze ılık olmak şartıyla ıslak havlu koyabilirsiniz.
 4. Gebe değilseniz ada çayı gibi bitkisel çaylardan yararlanabilir ya da gargara yapabilirsiniz. Bunların buharından da faydalanabilirsiniz. Soğuk algınlığı ya da boğaz ağrısı gibi durumlarda papatya çayı ya da ada çayı içebilirsiniz. Ancak bunlar asla doktor tedavisinin yerine kesinlikle geçmez.
 5. Gece yatarken eğer boyun fıtığı gibi bir rahatsızlığınız yoksa kafanızın altına iki yastık koyabilirsiniz. Yani burun tıkanıklığı için başın yüksek tutulması da faydalı olabilir.
 6. Burun içini nemli tutmak için burun içini temiz su ile yıkayabilirsiniz.
 7. Yine tuzlu su ile gargara yapmak da boğazdaki mikropları uzaklaştırabilir. Burun içi de çok az süre ile tuzlu su ile yıkanabilir. Denize gittiğinizde burunda pisliklerin nasıl aktığını anımsayabilirsiniz.
 8. Sıcak bitkisel çayların buharından yararlanılabilir.

Burun tıkanıklığı tedavisi

Yukarıda ifade edilen yani burun tıkanıklığı nedenleri arasında yer alan bir hastalığınız olup olmadığının anlaşılması açısından hemen bir doktora gidebilirsiniz. Bunun için muayene olmanız gereken bölüm kulak-burun ve boğazdır. Yani kısaltılmış hali ile KBB denilebilir. Eğer burun içinde nefes almanızı zorlaştıran bir durum söz konusu ise direkt bir estetik cerrah ile görüşebilirsiniz. Eğer estetik cerrah size burun içinde bazı deformasyonlar olduğunu söylerse KBB ile görüşmenizi de isteyebilir ya da deneyimli cerrahlar KBB’ye göndermeden burun estetiği operasyonunda tüm deformasyonları giderebilir.

KBB doktorları ise öncelikle hangi hastalığınız olduğunu teşhis edecektir. Eğer gripseniz ona göre bir tedavi yöntemi izleyecektir. Sinüzit iseniz daha farklı ilaçlar yazabilir. Bazen doktorlar antibiyotik tedavisi uygulayabilirler. Bazen de gerek görmeyebilirler. Burun spreyleri de doktorlar tarafından gerekli görülürse yazılabilir ancak bunların doktor önerisi olmadan kullanılması çok sakıncalı olabilir.

Bu yazıda önemli bir hastalık belirtisi olan burun tıkanıklığı rehberi ile burun tıkanıklığı nedir, burun tıkanıklığı nedenleri ve burun tıkanıklığı tedavisi üzerinden durduk. Ayrıca bazen hemen doktora gidemediğiniz durumlarda burun tıkanıklığına ne iyi gelir sorusunun cevabına odaklandık. Kısa sürede sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle. Ayrıca umarım bu yazıdan sonra bir daha hiç bir zaman burun tıkanıklığı problemi yaşamaz ve internetten burun tıkanıklığına ne iyi gelir diye araştırmanıza gerek kalmaz.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu etiketleri kullanabilirsiniz. HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>