Burun eti ameliyatı. Bu makalede sizlere İngilizcesi Concha surgery olan burun eti ameliyatı hakkında en bilimsel bilgileri sunmaya çalışarak böyle bir durumla karşılaşıldığında neler yapmanız gerektiği üzerinde duracağız. Ayrıca kimler burun eti ameliyatı olmalıdır ve burun eti ameliyatı nasıl yapılır gibi merak ettiğiniz tüm bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Doktor size burun eti ameliyatı olmanız gerektiğini mi söyledi? Burun etleriniz git gide büyüyor mu? Bu burun eti sorunu da nereden çıktı mı diyorsunuz? Burun tıkanıklığınız mı var? Yoksa sizde de burun eti problemi var? Gece terleme probleminiz var mı? Ağız kokusundan kurtulmak mı istiyorsunuz? Gece ağzınız mı kuruyor? Anneniz size ağzın açıkta uyuyorsun bir tanem mi diyor?

Eğer bu soruların bir ya da bir kaçı size soruluyor ya da bu problemlerle karşı karşıya kaldıysanız siz de burun eti büyümesi olabilir ve burun eti ameliyatı adayları arasında yer alıyor olabilirsiniz? Ancak hiç merak etmeyin sizler için hazırladığımız burun eti ameliyatı rehberinde burun eti ameliyatı nasıl yapılır, burun eti büyümesi nedir, nasıl tedavi edilir ve kimler burun eti ameliyatı olamalıdır gibi soruların en ayrıntılı ve bilimsel cevapları burunameliyatifiyatlari.com ayrıcalığı ile sizlerle. Unutmadan söyleyelim ki bazen burun estetiği işlemlerinde de bu tür bir operasyon da ameliyata eklenebilir.

Burun eti ameliyatı 

burun eti büyümesi

Burun eti ameliyatı

Burun fonksiyonları çok önemli bir role sahiptir. İşte bu fonksiyonların çoğunu olumsuz yönde etkileyen en öenmli sorunlardan birisi burun eti büyümesidir. Bu nedenle burun eti ameliyatı hakkında bilgi vermeden önce burun eti nedir, görevleri nelerdir ve burun eti büyümesi nedir gibi soruların cevaplarını bilmeniz çok faydalı olacaktır. Burun boşluğunda bulunan burun etleri havanın nemlendirilmesi, arıtılması ve ısıtılmasında görev alan dokulardır. Burun etleri birçok faktöre bağlı olarak büyüyebilir. Bunlar, yanlış ilaç kullanımı, bazı ilaçların yan etkisi, enfeksiyonlar,  allerji ve çevresel şartlar olarak sıralanabilir.

Konka hipertrofisi yani burun eti büyümesi sonucunda burun içindeki hava direnci artar. Burun eti ne kadar fazla büyürse belirtilerin şiddeti de o kadar fazla ya da ciddi olabilir. Burun eti büyümesinin teşhis edilmesinde doktor size bazı sorular sorarak burun eti ameliyatı için gerek olup olmadığına karar verecektir. Doktor size şunlarla ilgili sorular soracaktır:

 1. Burun tıkanıklığı
 2. Ağzı açık uyuma,
 3. Özellikle geceleri ağız kuruması,
 4. Gece terlemesi
 5. Ağız kokusu
 6. Kabuklu pislikler
 7. Tekrarlayan enfeksiyonlar

Burun eti ameliyatı yöntemleri

Konka hipertrofisi yani burun eti büyümesi nedeniyle  oluşan ve özellikle gece uyurken yukarıda da sayılan ciddi şikayetlere neden olan burun etleri çeşitli yöntemlerle ortadan kaldırılabilir. Burun eti küçültme yöntemlerinden biri radyofrekans yöntemidir. Aynı zamanda burun eti yakma işlemi şeklinde de ifade edilen bu yöntem  günümüzde burun etlerinin küçültülmesinde en güvenilir yöntemlerden biridir. Burun tıkanıklığına da iyi geldiği söylenen bu operasyon lokal ya da genel anestezi ile yapılır. Tampon kullanılmasına gerek yoktur. İşlem genellikle 5 ya da 10 dakika içerisinde yapılabilir. Risk durumu ise burun etinin gereğinden fazla yakılmasıdır. Bu tamamen cerrahın deneyimine ve her şeyin yolunda gitmesine bağlıdır. Ancak burun eti yakma eskiden elektrik ile yapılırdı ve mukozaya zarar verme ihtimali fazlaydı. Şimdilerde ise burun etleri radyofrekans ile ideal boyutuna getiriliyor.

Burun eti ameliyatında radyofrekans yöntemi

Dr. Dilaver Özturan katıldığı bir programda, eski yöntemde burun etlerinin mukoza üzerinden elektrokotel ile yakıldığı için burun etlerinin ne kadar yanacağının kestirilemediğini ve bu nedenle burun etlerinin ideal boyutlarından farklılaşabildiğini açıkladı. Ayrıca burun etlerinin ise ideal boyutunda olmamasının ise ağızdan nefes almak gibi düşünülebileceğini yani burun etlerinin normalden daha fazla küçültülmesi durumunda burundan nefes almak ile ağızdan nefes almak arasında bir fark olmayacağını belirtti.

Bu yazıda burun eti ameliyatı hakkında günümüzde kullanılmakta olan en yeni yöntemlerden bahsettik. Burun eti ameliyatı demek artık burun etinin yakılması ya da alınması anlamına gelmiyor. Ya da bu yöntemler artık çok popüler değildir. Burun eti ameliyatı rehberinde burun eti ameliyatı nasıl yapılır ve burun eti büyümesi nedir  gibi soruların cevaplarını öğrenmiş oldunuz. Ancak yine de burun eti ameliyatı ile merak ettiğiniz soruları uzmanlarımıza danışabilirsiniz. Sağlıklı günler

 1. evgania says:

  ya ben de burun kuruması var ve burnum sürekli tıkanıyor acaba burun eti var mıdır, burun eti ameliyatı olmam gerekir mi?

 2. Tuğçe says:

  Banada burun etinin yakılmasını söylediler ben çok korkuyorum ağrı oluyor mu nasıl oluyor yardımcı olursanız yaptıranlar

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu etiketleri kullanabilirsiniz. HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>